OTÁZKY A ODPOVEDE, S KTORÝMI SA STRETÁVAME NAJČASTEJŠIE

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Nie je problém vysadiť klientovi množstvo rastlín. Keby nám nešlo o kvalitu, ale o kvantitu a vyšší zisk za každú cenu, nebol by to problém. My však vieme, ako sa rastliny budú správať za rok – dva a ako vyrastú a preto chceme, aby náš klient nemal záhradu peknú okamžite a potom plakal nad natlačenými rastlinami a na skazu, ktorej sú vystavené tým, že bojujú o prežitie a o každý centimeter voľného miesta. My sa snažíme tvoriť záhradu tak, aby bola pekná a zapojená do 4-5 rokov. A ak zostane miesto? Nevadí, určite si klient nájde peknú rastlinu, ktorú si tam sám dosadí a bude mať z nej obrovskú radosť.

O záhradu sa treba starať za každých okolností. Nezáleží na tom, ako bezúdržbovo bola založená. Ani dom nezostane navždy uprataný, tak ako keď sa doň sťahujete. Záhrada je Váš druhý exteriérový dom. Treba ju upratovať. Vymieňať opotrebované veci. Starať sa, aby ste z nej mali radosť.

Mať na záhrade kvalitnú hlinu je výhra v lotérii, čo sa týka záhrady. Dobrá zem dáva možnosť výsadby rozmanitejších druhov rastlín. Netreba ich toľko hnojiť. Vyžaduje menšie dodatočné náklady na záhradu (pôdne kondicionéry, hnojivá a pod.) Zem zo stavby je plná sute, kameňov a „vecí“, ktoré treba odtiaľ odstrániť. Dlhšie spracovanie zeminy znamená vyšší finančný náklad. Preto, ak nemáte možnosť zohnať skutočne dobrú hlinu, dopytujte sa záhradníkov. Radšej si priplaťte za hlinu, ako neskôr naprávať nenapraviteľné.

Tak tu už nám len bezmocne zostáva krútiť hlavou. Nemôžeme pracovať s materiálom, o ktorom nič nevieme a ešte dávať aj záruku. Pokiaľ si robíte záhradu svojpomocne a tráva pekne vzíde. Super. Ak nevzíde osivo, kúpite v obchode ďalšie. Teda z lacného osiva bude predražené. Naša firma spolupracuje s firmou, ktorá sa špecializuje na pestovanie trávnych kobercov. Používame rovnaké vysoko kvalitné certifikované osivá. A samozrejme dávame na ne aj záruku.

Všetci vieme, že fotografie sa dajú upravovať . Časopis predáva rôzne produkty hnojivá a pod. , je preto samozrejmé, že sa prezentuje úžasnými obrázkami. Rôzne sfarbená tráva môže znamenať iba toľko, že na mieste, kde je viac zelená má tráva viac živín. Pri súčasnej tvorbe záhrad, kedy sa na záhradu dováža množstvo hliny, koľkokrát aj z rôznych oblastí je tento jav bežný. V priebehu roka dvoch po vyčerpaní zásob sa sfarbenie zjednotí. Dodávaním rovnakého hnojiva sa vyváži pomer živín v pôde a tráva sa zjednotí.

Nedá. Keby sa dalo, závlahy by sa robili jedným postrekovačom. Pravidlo závlahy: čím menší kúsok trávnika zložitejšieho tvaru, tým viac postrekovačov. Najlacnejšie sú veľké plochy trávnika jednoduchého tvaru (kruh).

Každá záhrada je individuálna a aj jej potreby sú individuálne. Netreba sa riadiť susedom. Trávnik treba prerezať v 3.-4.tom roku po založení, keď je už splstnatený zvyškami tráv z kosenia. Robí sa to zvyčajne na jar apríl – máj (keď už nehrozia mrazy a teplota vzduchu je vyššia ako 8°C), prípadne na jeseň september – október. Určite to stačí raz do roka, teda buď na jar alebo na jeseň. Ak máte kvalitnú kosačku, ktorá dôkladne zberá zvyšky po kosení, je možné túto činnosť realizovať raz za dva roky. V prípade pokladaného trávnika sa prerezávanie, teda vertikutácia robí v 2. roku.

Stačí doviesť novú hlinu a spolu s ňou si môžete doviezť aj tohto nevítaného návštevníka. Možno ste ho v záhrade mali, ale keďže ste tam nemali nič, na čom by záležalo, nevenovali ste tomu pozornosť. Určite v prípade pokládky trávy odporúčame položiť sieť proti krtom. Klienti, ktorý sa nechali presvedčiť nám neskôr ďakovali, lebo sme im ochránili niekoľko tisícovú investíciu. Krt sa zvyčajne vyhrabal v záhone alebo u suseda, kde sieť nebola, ale cez trávnika sa nedostal.